Pumpkin pie, czyli szarlotka z dyni, jabłek i orzechów.

Skład:

ciasto:

150 g mąki

30 g cukru

125 g pokrojonego w kostkę masła

1 łyżka wody (opcjonalnie)

farsz:

garść orzechów włoskich

10-12 herbatników (Petit-beurre)

4 obrane jabłka (szara Reneta)

1,5 szklanki puree z dyni (sposób podano w przepisie)

3 jajka

2-3 łyżki masła

1/2 szklanki cukru

1/2 szklanki śmietanki 36%

1 łyżeczka cynamonu

1/2 łyżeczki mielonego imbiru

1-2 goździki

A oto jak to zrobić:

1. Do szerokiej miski (albo na stolnicę) przesiewamy mąkę, dodajemy pokrojone na kawałki masło, cukier i skrapiamy łyżką wody (opcjonalnie). Zdecydowanym ruchem zagniatamy ciasto i odkładamy na 30 minut do zamrażalnika. Ciasto wyjmujemy z zamrażalnika i wykładamy nim formę. Nakłuwamy wierzch ciasta widelcem. Orzechy włoskie i herbatniki umieszczamy w mikserze i mielimy na drobną miazgę. Masę orzechowo-herbatnikową przekładamy na wierzch formy wyłożonej ciastem. Taka dodatkowa warstwa, ochroni przed sokiem z jabłek i dyni oraz nada dodatkowego aromatu. Ciasto zawijamy w folię spożywczą i umieszczamy w zamrażalniku do 30 minut.

2. Obraną i pozbawioną miąższu dynię kroimy na kawałki. Zalewamy kilkoma łyżkami wody i dusimy na małym ogniu na patelni z łyżką masła i cukru. Dusimy do momentu, aż dynia będzie mięka i będziemy mogli widelcem zrobić tzw. puree. Jabłka ścieramy na dużym oczku i przesmażamy na patelni, dodając łyżkę cukru i zmielone goździki.

3. W dużej misce rozbijamy jajka i mieszamy za pomocą trzepaczki do jajek. Dodajemy śmietankę, cynamon, imbir, szczyptę soli oraz puree z dyni i smażone jabłka. Dokładnie mieszamy. Tak przygotowaną masę, przelewamy na zmrożone ciasto. Wkładamy do rozgrzanego piekarnika do 190 stopni C i pieczemy ok. 45 minut. Szarlotkę koniecznie podajmy z gałką lodów waniliowych.

 Ciasto wyjmujemy z zamrażalnika i wykładamy nim formę. Nakłuwamy wierzch ciasta widelcem.

Orzechy włoskie i herbatniki umieszczamy w mikserze i mielimy na drobną miazgę. 

Masę orzechowo-herbatnikową przekładamy na wierzch formy wyłożonej ciastem. Taka dodatkowa warstwa, ochroni przed sokiem z jabłek i dyni oraz nada dodatkowego aromatu.

 Jabłka ścieramy na dużym oczku i przesmażamy na patelni, dodając łyżkę cukru i zmielone goździki.

Obraną i pozbawioną miąższu dynię kroimy na kawałki. Zalewamy kilkoma łyżkami wody i dusimy na małym ogniu na patelni z łyżką masła i cukru. Dusimy do momentu, aż dynia będzie mięka i będziemy mogli widelcem zrobić tzw. puree. 

W dużej misce rozbijamy jajka i mieszamy za pomocą trzepaczki do jajek. Dodajemy śmietankę, cynamon, imbir, szczyptę soli oraz puree z dyni … i

 i smażone jabłka. Dokładnie mieszamy. Tak przygotowaną masę, przelewamy na zmrożone ciasto.

Ciasto wkładamy do rozgrzanego piekarnika do 190 stopni C i pieczemy ok. 45 minut. 

Szarlotkę koniecznie podajmy z gałką lodów waniliowych.

Stylizacje z czerwonymi rurkami

Nie wiem, czy pamiętacie jak bardzo wahałam się przy zakupie czerwonych spodni. Z perspektywy czasu mogę śmiało powiedzieć, że był to świetny nabytek! Sięgam po nie bardzo często. Ponieważ w swojej szafie mam dużo rzeczy w klasycznych kolorach (granatach czy beżach) to nie mam problemu z dobraniem reszty ubrań. Poniżej widzicie kilka stylizacji, których wcześniej nie opisałam, a być może będą dla Was pomocną wskazówką:).

sweter – Top shop

kurtka – New Look

torebka – asos.com

sweterek – Mohito

pasek – H&M

Moim ulubionym zestawem z czerwonymi jeansami to ten poniżej, który już kiedyś prezentowałam. 

I oczywiście tak jak przewidziałam, patrząc na swoje zdjęcia w długich włosach trochę mi ich brakuje:)

Śnieżnobiała polewa do ciasta marchewkowego.

Przepis na ciasto marchewkowe, ku memu zaskoczeniu spotkał się z dużym zainteresowaniem. Dziś proponuję jego uzupełnienie, czyli polewę. A może komuś zasmakuje …  :)

Skład na polewę:

200 g białego serka, naturalnego

1 łyżeczka cukru wanilinowego

50 g cukru pudru

1 łyżeczka soku z cytryny

2-3 łyżki masła

 

 

A oto jak to zrobić:

1. Serek miksujemy z masłem na wyjątkowo gładką masę. W trakcie mieszania, dodajemy cukier puder i cukier wanilinowy. Na końcu skrapiamy cytryną. Tak przygotowaną masę, nakładamy na ciasto ale dopiero jak ostygnie.

 

 

Dla przypomnienia, przepis na ciasto marchewkowe:

http://www.makecookingeasier.pl/na-slodko/marchewkowe-pole-rosnie-wokol-mnie/

T.G.I.F. :)

Nie macie pojęcia jak bardzo się cieszę, że dziś piątek:) Weekend mam zamiar spędzić na "nic nie robieniu". Zajrzę w końcu do książki, za którą zabierałam się już pół roku, bo w końcu mam wolny umysł :). Być może spotkam się jutro z koleżankami (mamy co świętować:)) ale dzisiejszy wieczór spędzę w ciepłych skarpetkach razem ze swoim kochanym kotem:) 

weheartit.com

 

Party!

Witam wszystkie kochane czytelniczki w ten czwartkowy poranek:) Znalazłam w końcu chwilę czasu, aby zgrać zdjęcia z moich urodzin. Jak już wspominałam impreza udała się świetnie:). Goście (z tego co mi wiadomo) wyszli z pełnymi brzuchami i się nie potruli, a to już duży sukces! Mogę śmiało powiedzieć, że jako jubilatka nie mogłam wyobrazić sobie milszej atmosfery:).

 

Smażone tofu w sosie słodko-kwaśnym z warzywami i makaronem chińskim.

Skład:

 

 

2 zielone pory

ok. 400 g sera tofu

4-5 ząbki czosnku

puszka kiełków fasoli

1 czerwona papryka

1 puszka pędów bambusa

1 duża marchewka

3-4 grzyby Mun

sos:

2 łyżki octu winnego

2-3 łyżki cukru brązowego

250 ml wywaru z warzyw

1-2 łyżki sosu pomidorowego

2-3 łyżki sezamu (opcjonalnie)

sól

A oto jak to zrobić:

1. Pory kroimy na cienkie plastry, marchewkę w talarki a paprykę w podłużne paski. Grzyby zalewamy wrzątkiem i po kilku minutach siekamy. Ser tofu kroimy na drobne kawałki. 

2. Na rozgrzanego woka z kilkoma kroplami oleju, wrzucamy wyciśnięty czosnek, paski papryki, posiekane pory, pędy bambusa, talarki marchewki i kawałki grzybów. Smażymy 4-5 minut, stale mieszając. Dodajemy kiełki fasoli i kawałki tofu. Smażymy max. 3 minuty i odstawiamy z ognia.

3. Wywar z warzyw, cukier, ocet winny i sos pomidorowy umieszczamy w jednym naczyniu i dobrze mieszamy. Podgrzewamy i przelewamy do woka. Gotujemy ok. 4-5 minut. Doprawiamy solą.Tak przyrządzone warzywa z tofu możemy podawać z ryżem lub makaronem.

Komentarz: Jeżeli uznamy, że sos jest za mało aromatyczny, możemy na końcy skropić warzywa sosem sojowym i octem winnym. Sezam możemy podgrzać na rozgrzanej patelni z odrobiną oleju i na końcu dorzucić do warzyw.

 

Wywar z warzyw, cukier, ocet winny i sos pomidorowy umieszczamy w jednym naczyniu i dobrze mieszamy. Podgrzewamy i przelewamy do woka.